Zpět

Jaké jsou varianty jak elektronicky pečovat o seniory?

V dnešní ve které mnoho seniorů žije samostatně ve vlastním bytě a jeho rodinní příslušníci častokráte žijí třeba jen o pár metrů dále, ale mají strach co s jejich seniory se děje.

Dnešní doba naštěstí umožňuje několik řešení, jak si zajistit pocit bezpečí v době, kdy jsme v práci nebo na nákupech nebo někde cestujeme. Jednou z možností je pořídit seniorovi chytré hodinky, které mají mnoho funkcí od měření tlaku, srdečního tepu, pohybu a různé další podstatné informace. Tyto hodinky nám sice dají zprávu co se všechno (ne)děje s našim milovaným seniorem, ale nemají dlouhou výdrž a musí se často nabíjet a navíc mnoho seniorů nebylo nikdy zvyklých nosit hodinky a najednou je to pro ně přítěží.

Další variantou, která může být na provoz i nákup levnější je systém tzv. SOS hodinek, které senior musí mít neustále na ruce nebo na krku a v případě nestandardní situace zmáčkne tlačítko, které vyšle signál na dispečink nebo rodině.Baterie zde vydrží delší dobu, ale systém je zcela odkázán na situaci, kdy to sám senior zmáčkne a častokráte to také mačkají senioři jen z důvodu běžné komunikace, kdy o krizovou situaci nejde. Systém sám nedokáže inicializovat, zda se jedná o problém nebo nikoliv.Nejnákladnější variantou je výstavba chytré domácnosti, která dokáže sama identifikovat různé problematické stavy jako teploty v místnosti, vyký průtok vody, zepomenutý zaplý sporák popřípadě jiné situace, ale cenově se tytp systémy pohybuji v řádech desetitisícíců až statisíců.

Není mnoho rodin, kteří by si takový to systém chytré domácnosti mohlo dovolit a proto je zde systém podpory péče o seniory - eHelper, který identifikuje nestandardní situace, které v domácnosti nastanou a informují rodinnému přislušníka nebo jinou osobu, která o seniora pečuje o vzniku nestandardu. Tento systém pasivně bez nutnosti zásahu zaznemnává dlouhodobě otevřené dveře, pády v místnosti a v případě akutního problému může senior zmáčknout SOS tlačítko. Díky těmto systémům máme větši pocit jistoty a osobní pohodu a můžeme dělat to co nás baví a naplňuje a víme, že o naše nejdražší je dobře postaráno